Onun İçin Yazdılar

Dr. Cihangir Özcan

"Halk Sağlığında Gündem" Bülteni'nden

Kasım, 2011

Farklı Yönetici Olmak...

Hocamız Nusret Fişek, klasik bilinen yönetici tiplerine uymayan bir yönetici özelliklerine sahipti. Bu özelliklerini anlamak ancak onunla beraber iş hayatında yaşamak, kararları ile yaptıklarını iyi analiz etmekle mümkün olabilir. Her şeyden önce nitelikli yönetici olabilme konusunda ekibinin bireylerine yani bizlere “çağdaş yönetici olabilme aşılarını” düzenli bir şekilde uygulamıştır.

Günümüze gelindiğinde aramızda bu özel aşının özelliklerine sahip sağlık yöneticileri varsa o dönemin olumlu sonuçlarıdır. Bizlere uyguladığı iyi yönetici olabilme aşısının içinde ülkeyi ve insanları sevme, çağdaş olabilme, cumhuriyete ve demokrasiye sahip olabilme, insan haklarına saygılı ve eşit davranabilme yanında ulaşılabilir hedeflere uygun plan ve programlar yapmak ve değerlendirmeyi sayabiliriz.

Hocamızın bizlere uyguladığı bu “nitelikli farklı sağlık yöneticisi olabilme aşı programı sonucu” kanımızda oluşan antikorlar sayesinde onun ilkelerine uygun yönetici olamaya gayret ettik ve hala da ediyoruz. Etmeliyiz de, zira hocamız bu konuda kendisi önemli bir model olduğu gibi bizlere de hep, bu özelliklere sahip sağlık yöneticilerinin varlığının ülke sağlığı için ne kadar önemli olduğunu anlatmıştır. İlkeleri ve öğretileri her zaman aklımızda ve de hiçbir zaman unutmayacağız.