Mustafa Ekmekçi (2)

Onun İçin Yazdılar

Sıtma, Bu İti Tutma !

(21 Nisan 1991 Cumhuriyet Gazetesi)

(...) Hüsnü Göksel, "14 Mart" bayramı dolayısıyla Antalya'ya gitmiş. Gazeteci Güngör Türkeli, birmektubunda anlatıyor izlenimlerini. Antalya Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Şükran Taçoy'la ayaküstü söyleşirlerken anlatmış Bayan Taçoy bir anısını. Toplantı da zaten bir süre önce ölen Prof.Nusret Fişek için yapılıyormuş. Taçoy'un Nusret Fişek'le ilgili bir anısı şöyle :

Nusret Fişek, yeni sağın (hekim) olarak atandığı Doğu ilçelerinden birinde görev yaparken, özellikle sıtma başta olmak üzere, pek çok salgın sayrılık belirlemiş. Hele sıtma çok kyaygınmış. Ancak, kimse sağına gelmiyormuş. Nusret Fişek niye gelmediklerini araştırmış; meğer sayrılar, sağına değil, hocaya gidiyorlar, muska yazdırıyorlarmış. Nusret Fişek, muska yazan hocaya gitmiş; "Hoca sen sana gelenleri, muska yazdıktan sonra bana gönder, ben de bana gelenleri, muayene ettikten sonra sana göndereyim!" demiş. Hoca kabul etmiş. Bir süre sonra, muskalı sayrılar gelmeye başlamış. Nusret Fişek, merak etmiş "muskada ne yazıyor?" diye. Bir sayrıya bakarken, muskasını gizlice almış. Sayrı gittikten sonra bakmış. Muskada, "Sıtma, bu iti tutma" yazıyormuş...

O günlerden bu güne ne değişti ? Nakşibendi şeyhleri, işlerini muskalarla yürütmüyorlar mı? Tanrının ipine sarılıp ... (...)

`