Prof. Dr. Zafer Öztek

Onun İçin Yazdılar

Kasım 1992

Nusret Fişek'in İnadı

Günümüzde her türlü doğum kontrol yöntemini uygulayabiliyor, istediğimizde hap ya da kondom satın alabiliyoruz. Bundan 30 yıl öncesini hatırlayanlar, şimdiki olanaklara sahip olmanın değerini bilirler. İstemediği kadar çocuğa sahip olan aileler, istenmedikleri ailelerde dünyaya gelen çocuklar, istemediği gebeliğini sonlandırmaya çabalarken sakat kalan ya da ölen annelerin eşleri, yakınları bu olanaklara sahip olmanın değerini çok iyi bilirler.

Bu olanaklara, 1965 yılında çıkartılan bir yasa ile kavuştuk. Söz konusu yasa, çağdaşlaşmanın bir gereği idi; çocuk ölümlerini önlemenin, anneleri kurtarmanın, aileleri mutlu etmenin bir gereği idi; ülke kalkınmasını hızlandırmak için de bu yasaya gerek vardı. Ama yasa, hiç de kolay çıkartılmadı. Çünkü, bu bir reformdu.Her reform gibi, aile planlamasının bir ülkede başlatılması da bazı öncüler sayesinde olabildi. Bu öncülerin en başındma zamanın Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşarı Nusret Fişek geliyordu. Yasanın hazırlanışından Meclis ve Senato'daki zorlu savunmalara kadar Nusret Fişek en önemli rolü üstlendi. Reformun gerçekleştirilmesinde en büyük pay O'nun oldu.

Nusret Fişek'in bu konudaki önemini ve payını belirten en anlamlı sözü, yasanın ateşli muhaliflerinden Burdur Milletvekili Faruk Kınaytürk, Mecliste söyledi : Bu yasa bir müsteşarın inadı yüzünden çıkmaktadır.

Reformlar inandıklarını inatla savunanlar ve başarmasını bilenler sayesinde olabiliyor.